domy z bali
Domy drewniane

Domy z bali okrągłych – czy jest to możliwe do zbudowania?

Jeżeli chcesz mieć w swoim posiadaniu typowy wiejski, góralski domek, budowa domów drewnianych powinna odbyć się z udziałem bali okrągłych. Konstrukcja, jaką odznaczają się domy z bali będzie odznaczała się dużą szczelnością, trwałością oraz izolacją cieplną. Lite drewno jest materiałem drogim, ale niezwykle pięknym i odpornym. O czym musisz pamiętać decydując się na taką inwestycję?

Wybierz drewno z najlepszego źródła

Aby domy z bali okrągłego spełniły wszystkie Twoje wymagania i odznaczały się odpowiednią trwałością, zadbaj o wysoką jakość drewna. Musi ono pochodzić ze sprawdzonego źródła. Bale powinny schnąć w naturalnych warunkach od 3 do 12 miesięcy. Najczęściej pochodzą z drzew ciętych zimą. W domach z bali okrągłych wykorzystywane są mieszane gatunki iglaste. Najczęściej jest to sosna i świerk syberyjski o naturalnej wilgotności 85-90%. Budując z nich drewniane domy możesz mieć pewność, że konstrukcja będzie trwała i solidna.

Domy z bali okrągłych i ich impregnacja

Istotne jest, aby spełnić wszystkie obowiązujące przepisy dotyczące izolacji cieplnej. Współczynnik przenikania ciepła U ściany z bali powinien wynosić nie więcej niż 0,3 W/(m2·K). Aby udało się go uzyskać w domu z okrągłych bali, ściana musi mieć grubość ponad 50 cm. Jest to niestety niemożliwe do osiągnięcia. Aby stworzyć domy z drewna zgodne z przepisami, a jednocześnie zachować oryginalny wygląd elewacji, zwykle ocieplenie jest wykonywane od wewnątrz. Na bale nakłada się folię wiatroizolacyjną, na której mocuje się ruszt z drewna. Pomiędzy umieszczany jest materiał izolacyjny, którego zadaniem jest wywołanie odpowiedniego komfortu termicznego w budynku. Najczęściej jest to warstwa 10-15 cm wełny mineralnej lub drzewnej. Tak ocieplane ściany można już wykończyć w dowolny sposób, zgodny z gustem.

Jak zadbać o wygląd bali okrągłych?

Gdy Twój dom już stoi, rozpoczynają się w nim prace wykończeniowe. Bardzo ważnym ich elementem jest czyszczenie bali okrągłych, które powinno odbywać się przy użyciu nowoczesnych maszyn. Powinno się je również pokryć bezbarwnymi lub kolorowymi środkami impregnującymi, które sprawiają, że drewno będzie prezentowało się w niezwykle atrakcyjny sposób, i to pod każdym względem. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może negatywnie wpływać na ich wygląd. W szczególności duża wilgotność może pogarszać ich trwałość i wygląd. Oczywiście sąsiad na przykład na budowę stawu musi uzyskać pozwolenie wodnoprawne, ale warto zabezpieczyć się zawczasu. Odpowiednia impregnacja zniweluje niekorzystne warunki, jakie są lub mogą powstać w okolicy. Taki dom będzie prezentował się niezwykle atrakcyjnie.

płoty sztachetowe drewniane
Domy drewniane
Płoty sztachetowe drewniane jako tradycyjny wybór

Popularne płoty drewniane sztachetowe Nowoczesność przeplata się z tradycją na każdym kroku. Nic więc dziwnego, że płoty sztachetowe drewniane wcale nie tracą na swojej popularności. Inwestorzy chętnie wybierają ten rodzaj ogrodzenia. Jest bowiem rozwiązaniem praktycznym, które chroni posesję przed nieproszonymi gośćmi. Płoty drewniane to także estetyczny dodatek do każdego otoczenia. …

drzwi ppoż
Domy drewniane
Drzwi ppoż – wymogi i zastosowanie

Ochrona przeciwpożarowa Z pewnością nikt nie zaneguje, że bezpieczeństwo osób przebywających w nieruchomościach jest istotne. Pożar jest jednym z najgroźniejszych zdarzeń, jakie może wystąpić w zamkniętej przestrzeni. Aby temu przeciwdziałać, opracowano konkretne wymogi przeciwpożarowe. Dotyczą one budynków użyteczności publicznej, ale w pewnym stopniu mają też zastosowanie do domów prywatnych. W …

wyroby z tworzyw sztucznych
Domy drewniane
Wyroby z tworzyw sztucznych w budowie domu

Tworzywa sztuczne w budownictwie Wyroby z tworzyw sztucznych z roku na rok są chętnie wykorzystywane w dziedzinie jaką jest budownictwo. Za pomocą takich elementów jesteśmy w stanie również znacząco zmniejszyć intensywność oraz czas niektórych prac. Dodatkowo, wzrasta także trwałość budynku, który zawiera części wykonane z plastiku. Największą część tworzyw wykorzystuje …